Akademia Walki

BLOG

Poradniki » Sporty walki dla początkujących – co warto wiedzieć?

Sporty walki dla początkujących – co warto wiedzieć?

Sporty walki zyskują coraz większą popularność, nawet wśród dzieci i młodzieży. Boks, zapasy, Muay Thai, MMA –  to widowiskowe dyscypliny sportowe, dzięki którym po plecach przebiega nam przyjemny dreszczyk emocji, a poziom adrenaliny gwałtownie wzrasta. Imponujące ruchy, ataki i uniki zawodników przywołują myśl: “Też tak chcę!”, jednak tym, co nas blokuje jest często rodzące się […]

Sporty walki zyskują coraz większą popularność, nawet wśród dzieci i młodzieży. Boks, zapasy, Muay Thai, MMA –  to widowiskowe dyscypliny sportowe, dzięki którym po plecach przebiega nam przyjemny dreszczyk emocji, a poziom adrenaliny gwałtownie wzrasta. Imponujące ruchy, ataki i uniki zawodników przywołują myśl: “Też tak chcę!”, jednak tym, co nas blokuje jest często rodzące się zaraz potem pytanie: “Czy ja się do tego nadaje?”. Odpowiedź brzmi: “Oczywiście – sztuki walki są dla każdego!”. Ten artykuł powstał, aby rozwiać Twoje wątpliwości i umożliwić Ci rozpoczęcie jednej z najbardziej emocjonujących przygód w życiu!

Czy treningi sportów walki nie będą dla mnie zbyt ciężkie i wymagające?
Rękawice bokserskie, ochraniacze na krocze, zęby i piszczele, kask, buty – czy wszystko to musze mieć już na pierwszym treningu

Czy mój przeciwnik/ przeciwniczka nie okaże się silniejszy ode mnie? 

Czy poradzę sobie ze strachem przed uderzeniem?
*Inne często zadawane pytanie*

Te i inne pytania zadają osoby, które myślą o rozpoczęciu trenowania sportów walki

I bardzo dobrze! Odpowiedni research to podstawa, a pracownicy każdej profesjonalnej akademii walki z wielką chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania i udzielą eksperckich porad.  


Sprzęt do treningów sztuk walki – co muszę mieć na początku?

Szeroki wybór rękawic, odzieży sportowej czy ochraniaczy może przyprawić o ból głowy. Odpowiedni dobór asortymentu stanowi dla początkujących ogromne wyzwanie. Tymczasem, nie musisz wcale martwić się o sprzęt oraz jego dobór. Na pierwszy trening wystarczą Ci krótkie, bawełniane spodenki bez metalowych elementów oraz koszulka sportowa. Twój trener udzieli Ci następnie dokładnych wskazówek dotyczących tego, co warto przygotować w późniejszym czasie, uwzględniając przy tym program treningów na cały rok. Pamiętaj, że na Twój pierwszy sprzęt treningowy nie musisz przeznaczać od razu dużej kwoty. Najpierw znajdź dyscyplinę, w której czujesz się najlepiej. Kiedy już rozpoczniesz regularne treningi, sprzęt możesz uzupełniać stopniowo. 

Poziom sprawności fizycznej w sportach walki – czy dam sobie radę?

Przekonanie, że musisz posiadać konkretne umiejętności, by rozpocząć przygodę ze sztukami walki zostanie obalone wraz z pierwszym treningiem. Każda akademia sportów takich jak np. Boks, Muay Thai, Kickboxingu, MMA, BJJ, JUDO oferuje treningi dla osób początkujących, których grupa dopasowana jest na podstawie umiejętności i doświadczenia uczestników. 

Nie musisz także posiadać świetnej formy fizycznej oraz ogromnej siły, by rozpocząć trenowanie sztuk walki. Trening grup początkujących składa się z kliku części. Jedną z nich jest właśnie praca nad kondycją i sprawnością. Po wypracowaniu formy przyjdzie czas na doskonalenie techniki, która w przypadku sportów walki stanowi klucz do sukcesu.


Nastawienie psychiczne to tajna broń każdego fightera!


Skupienie na treningu to podstawa efektywnej i owocnej pracy. Obawy iwątpliwości pozostaw za drzwiami sali, pozwalając sobie na relaks przyprawiony odrobiną ekstremalności. Trening sportów walki, jak każda forma aktywności fizycznej, usprawni twoje ciało oraz umysł, poprawi nie tylko sylwetkę, kondycję i sprawność, ale pomoże Ci zbudować pewność siebie w życiu codziennym czy też zawodowym.

Pamiętaj, że trener, który prowadzi grupę nowicjuszy dysponuje ogromną wiedzą
i doświadczeniem, dlatego słuchanie jego poleceń jest bardzo istotne dla Twojego progresu. Nie wahaj się natomiast, zadawać pytań i prosić o powtórzenie lub dodatkową pomoc. Natychmiastowe pokonywanie trudności znacząco przyspieszy Twoje postępy. 


I przede wszystkim – nie poddawaj się! Początkowe niepowodzenia są stałym elementem doskonalenia się i tym, co buduje Twoją wytrzymałość i silną wolę. Każda pokonana przeszkoda, przyniesie Ci nieopisaną satysfakcję i pozwoli na osiągnięcie efektów, o których marzysz czyniąc z Ciebie niepokonanego wojownika. Sporty walki są dla każdego, kto ma w sobie chęć i determinację!


Nowe wyzwania zawsze łatwiej jest zaczynać w grupie, dlatego warto przemyśleć również udział w obozie kondycyjnym, podczas którego będziesz mieć niepowtarzalną okazję do wypróbowania swoich sił w rozmaitych dyscyplinach sportów walki i znalezienia swojej ulubionej. Co więcej, możesz stać się również członkiem wyjątkowej społeczności, która wzajemnie wspiera się, motywuje i dzieli doświadczeniem! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

OBÓZ LETNI AKADEMII WALKI 2024

COS - OPO GIŻYCKO 12-19 lipca 2024

Bądź z nami, info na naszym FB!

Pomyślnie zapisano na subskrybcję!