Akademia Walki

BLOG

Informacje » MMA – co musisz wiedzieć o tej dyscyplinie?

MMA – co musisz wiedzieć o tej dyscyplinie?

Fascynuje Cię świat MMA i sztuk walki, ale nie wiesz, od czego zacząć? Tu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz!

MMA to dyscyplina sportowa zyskująca coraz większą popularność. Zawodnicy sztuk walki tacy jak Jan Błachowicz czy Mamed Khalidov należą obecnie do grona najbardziej znanych sportowców w Polsce. Chcesz dowiedzieć się więcej o dyscyplinie, która uczy wielu technik, pomagając zbudować stalowy charakter i pewność siebie? W naszym artykule przeczytasz o wszystkim, co powinien wiedzieć początkujący fighter.


KRÓTKA HISTORIA MIESZANYCH SZTUK WALKI

MMA, czyli mieszane sztuki walki (z ang. Mixed Martial Arts) w ciągu ostatnich dwóch dekad zyskały ogromną popularność wśród fanów sportów walki i nie tylko. Jednak początki MMA sięgają znacznie wcześniej. Już w 648 roku p.n.e. podczas Igrzysk Olimpijskich, starożytni Grecy wypełniali areny, by oglądać zmagania podczas dyscypliny zwanej Pankrationem, która w tamtym czasie uważana była za sport narodowy. Jeśli chodzi o chwyty, dozwolone było niemal wszystko – od wszelakich rzutów, po kopanie leżącego przeciwnika. Wyjątkiem było gryzienie i wydłubywanie oczu. Walka zakończyć się mogła na dwa sposoby, które znamy do dzisiaj: zmuszenie przeciwnika do poddania lub doprowadzenie go do nieprzytomności. Pankration łączył elementy boksu, zapasów oraz szeroko pojętego street fightingu. Od obecnie znanego obrazu mieszanych sztuk walki różnił się przede wszystkim brutalnością.

Trening MMA w Akademii Walki


EWOLUCJA MMA

Początki

Mieszane sztuki walki, jakie zaś znamy dziś, pierwszy raz zwróciły uwagę większego grona głównie ze względu na dobrze znanych wszystkim fanom tego sportu braci Carlosa oraz Hélio Gracie. To właśnie oni w pierwszej połowie poprzedniego wieku przedstawili w Brazylii sztukę zwaną vale tudo. Wszystko zaczęło się od tzw. Gracie Challenge.  W lokalnej prasie wspomnieni bracia opublikowali ogłoszenie: “Jeżeli chcesz mieć złamaną rękę lub żebra, skontaktuj się z Carlosem Gracie”. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Liczba zainteresowanych błyskawicznie przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Bracia przyjmowali wyzwanie za wyzwaniem. W efekcie ich popularność wzrosła do takiego poziomu, że aby pomieścić wszystkich chętnych uczestników i obserwatorów, niezbędne były obiekty tak ogromne, jak stadiony piłkarskie.

MMA obecnie

Największy boom na MMA rozpoczął się w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, kiedy to dobrze znani w Ameryce Południowej bracia Gracie, rozpowszechnili charakterystyczne dla nich brazylijskie jiu jitsu w USA. Syn Hélio, Royce, reprezentował wówczas swoją rodzinę na zawodach w Denver w 1993 roku. Wydarzenie to nosiło doskonale znaną obecnie nazwę – UFC 1. Występ Royce okazał się ogromnym sukcesem. Został on pierwszym mistrzem UFC. Organizacja Ultimate Fighting Championship, pierwotnie organizowała walki pomiędzy zawodnikami reprezentującymi różne style walki.
Z czasem przekształciło się w obecny kształt MMA, czyli swego rodzaju oddzielną sztukę walki, która ma na celu stworzenie zawodnika kompletnego, świetnie odnajdującego się zarówno w walce parterowej jak i stójkowej. 


KORZYŚCI Z TRENOWANIA MMA

Korzyści płynące z trenowania mieszanych sztuk walki są zauważalne nie tylko w sferze fizycznej, ale również w budowaniu pewności siebie, wytrwałości czy też dyscypliny. Trening MMA oparty jest bowiem w dużym stopniu o rozwój duchowy. Nowe umiejętności oraz ich testowanie z innymi zawodnikami daje duże pokłady pewności siebie. Wydawać by się mogło, że to wygrywanie w sporcie daje najlepszego boostera psychicznego, jednakże właśnie umiejętność podnoszenia się po każdym przegranym sparingu czy też poddaniu przez klubowego kolegę buduję stalowy charakter. MMA w przeciwieństwie do większości dyscyplin sportów walki, daje nam przede wszystkim, umiejętność radzenia sobie w każdej płaszczyźnie walki. Rozwój umiejętności takich jak obalenie rywala, poddanie w parterze czy też skutecznych technik uderzenia przeciwnika, zarówno nogą jak i ręką, są największą zaletą. Przekrój technik obecnie jest tak duży, że MMA zapewnia nam lata ciągłego rozwoju oraz możliwość ciągłej satysfakcji z nabytych i rozwijanych umiejętności. Trening siłowy
i kondycyjny to stałe elementy przygotowania w MMA. Trenując w ten sposób, wzmacniamy więc swoje ciało, poprawiając siłę mięśni, wydolność organizmu oraz ogólnie pojętą sprawność fizyczność. 

JAK ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z MMA?

Fascynuje Cię świat MMA i sztuk walki, ale nie wiesz, od czego zacząć? Koniecznie zajrzyj do naszego poradnika! Sprawdź także ofertę AKADEMII WALKI
i umów się z nami na pierwszy trening lub weź udział w obozie kondycyjnym

Wszystko w Twoich rękach!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

OBÓZ LETNI AKADEMII WALKI 2024

COS - OPO GIŻYCKO 12-19 lipca 2024

Bądź z nami, info na naszym FB!

Pomyślnie zapisano na subskrybcję!